Ako si správne vybrať tlačiareň


Pred samotným výberom tlačiarne etikiet / štítkov si odpovedajte na tieto základné otázky:

  1. Koľko etikiet budem tlačiť denne?
  2. Akú trvanlivosť majú mať vytlačené etikety?

K otázke č.1: Ak budete tlačiť nepravidelné množstvá (napr. štítky na korešpondenciu, zakladače, balíky, skúmavky a pod.) do celkového množstva cca.3.000ks denne, popozerajte sa medzi stolovými tlačiarňami, inak budete potrebovať industriálny model. Stolové tlačiarne by vo všeobecnosti nemali tlačiť veľa etikiet naraz, aby nedošlo k prehriatiu tlačovej hlavy a k zdeformovaniu umelohmotného uchytenia hlavy. S vhodnými tlačenými množstvami a dostatočnými prestávkami po tlači sa dá počítať s cca. 3.000 vytlačenými etiketami denne. (pri vzorci každých 15 minút 100 etikiet počas 8 hodín).

K otázke č.2: Ak Vami tlačené etikety nemusia mať trvanlivosť v čase (stačia rádovo mesiace), ani nebudú vystavené nepriaznivým podmienkam (slnko, dážď, extrémne teploty), tak si vyberajte z ponúkaných modelov termotlačiarní, výhodou je že nebudete mať starosti s výmenou farbiacej pásky a aj termotlačiarne sú výrazne lacnejšie.

Ak však budete potrebovať výdrž etikiet, bude potrebné vyberať z termotransférových tlačiarní. Výhodou termotransférových tlačiarní je hlavne to, že pomocou vhodnej farbiacej pásky dokážu potlačiť v podstate akýkoľvek materiál, od papiera, cez PVC, PP, PE, až po textil. Samozrejme dokážu potlačiť aj tepelne citlivé etikety, kedy  nie je potrebné používať farbiacu pásku, sú teda najuniverzálnejšie.

Ušetriť môžete ešte aj vtedy, ak viete, že Vami potlačované etikety nebudú mať väčšiu šírku ako 54 mm, keďže tieto modely sú najlacnejšie. Samozrejme že aj tlačiareň so šírkou tlače 108 mm vie tlačiť aj na užšie etikety, minimálny rozmer etikety závisí od konkrétneho modelu tlačiarne, ale všeobecne sa to pohybuje okolo minimálnej šírky cca.25mm, pričom minimálna výška etikety musí byť od cca.7mm.

Pri výbere medzi industriálnymi modelmi je vhodné zohľadniť nasledovné:

Rýchlosť tlače, spôsob pripojenia, možnosti dodatočného rozšírenia (napr. orezávačom etikiet, odlepovačom etikiet, navíjačom podkladového pásu a pod.), keďže ale nie všetky modely majú možnosť všetkých rozšírení, je vhodnejšie nás kontaktovať so svojimi požiadavkami a my Vám vyberieme model presne na mieru.

V prípade naozaj intenzívneho nasadenia industriálnej tlačiarne je vhodné vyberať medzi modelmi s hlavou typu NearEdge, keďže väčšinou sú modely vybavené typom FlatHead, kde dochádza pri intenzívnej tlači k negatívnemu ovplyvneniu tlače vplyvom teplotnej zotrvačnosti tlačovej hlavy.

Ak máte akékoľvek otázky, na ktoré ste nenašli odpoveď na našej stránke, ozvite sa nám, radi Vám poradíme.